A Torokcsakra, azaz Vishuddhi csakra a nyak alsó felén helyezkedik el. A neve azt jelenti, A Mérgektől Megtisztító.
A Torokcsakra felel elsődlegesen az önkifejezésért, a kommunikációért, ezért nem csak a beszéd, de a hallás is ide tartozik.
Tartalomjegyzék
A vishuddhi csakrában elérjük az ötödik szintet, az ötödik elemet, az ákáshát (tér)
A vishuddhi csakra a gégetájékán található. Mantrája a HAM, színe az ibolyakék.
Ez a csakra a kiindulópontja az udána pránának, amelynek az az egyik funkciója, hogy a légzés során megtisztítsa a szervezetet a méreganyagoktól. A csakra elnevezése is innen származik.
Nem csupán testi síkon fejt ki tisztító hatást, hanem segít a pszichét és az elmét is megtisztítani.
Minden probléma, amelyet elfojtunk, minden kellemetlen élmény, amelyet az életünk folyamán „lenyeltünk”, továbbélnek a tudatalattinkban mindaddig, amíg egyszer szembe nem nézünk velük, mert csak így, bölcsen szembesülve tudjuk feldolgozni vagy megtisztítani őket.
A vishuddhi csakra a határtalan boldogság és korlátlan szabadság érzését közvetíti, s képességeink is szabadon kibontakozhatnak rajta keresztül.
A vishuddhi csakra istensége Brahmá, a teremtő, a tudat megtestesítője.
Amikor a tudatunk a meditáció során feloldódik az ákáshában, elnyerjük a tudást és bölcsességet.
Ennek szimbólumaként a vishuddhi csakra képében egy fehér elefánt áll és a holdat is megtaláljuk benne, ami itt az elme szimbóluma.
A vishuddhi csakra a határtalan boldogság és korlátlan szabadság érzését közvetíti, s képességeink is szabadon kibontakozhatnak rajta keresztül.
Jó beszéd- és énekhang, szónoki tehetség, kiegyensúlyozott gondolat- és érzésvilág jellemzi lelki fejlődésünk eme szintjét.
A csakra ugyanakkor kellemetlenségeket is okozhat, ha még nem jutottunk el a fejlődésnek erre a szintjére.
A csakrában keletkező blokádok félelemérzéshez, gátlásossághoz, szorongáshoz, bezártságérzethez, pajzsmirigy- és torokbántalmakhoz, nem szervi eredetű nyelési problémákhoz, beszédzavarokhoz, idegességhez, lámpalázhoz vezethetnek.
A vishuddhi csakrát jelképező lótusznak tizenhat szirma van.
Az egyik értelmezés szerint a levelek az ember által kifejleszthető tizenhat képességet („kla”-k) szimbolizálják.
A tizenhatos szám ugyanakkor a szanszkrit ábécé tizenhat hangzójával is összefüggésbe hozható, hiszen a vishuddhi csakra a hang központja.
Itt fejleszthető ki a „vák siddhi”, vagyis az a különleges, rendkívüli képesség, hogy a kimondott szavak valósággá, illetve valóra váljanak.
A szellemi szféra kapujaként szolgál, a lét finomabb síkja felé vezető utat nyitja meg.
A torok csakra tizenhat szirmú lótuszvirága a nyaki csigolyából indul ki s a gége alatt előrefelé bontja ki világoskék szirmait. Finom energiával látja el a kezet, nyakat, tarkót, állkapocs területét, fület, hangképző szerveket, gégét, légcsövet, hörgőt és a tüdő felső tájékát.
A szervezet anyagcseréjét szabályozó pajzsmirigyre hat. A csakrában fellépő zavart az említett testrészek betegsége jellemzi: gyakori torok, vagy mandulagyulladás, rekedtség, nyelési panaszok, pajzsmirigy bajok stb.
A torok csakra zavartalan működése esetén kreatitivtásunk, fantáziánk erős, és önkifejezésünk fejlett; figyelünk a belső hangunkra, őszinték vagyunk másokhoz, ki tudjuk mutatni gyengédségeinket, képesek vagyunk határozottan és helyesen dönteni.
Csatlakozz most a Lélekút Társaság szabad spirituális közösségi oldalához! A Lélekút Társaság küldetése, hogy a tiszta, valódi ezotéria, spiritualitás, okkultizmus és misztika iránt elkötelezett személyek számára lehetővé tegyük a közösségépítést.
Függetlenségünk, szabadságunk fontossága érdekében nem hagyjuk, hogy mások véleménye befolyásoljon.
A torok csakra igen szoros kapcsolatban áll a tarkónál hátrafelé kinyúló mellékcsakrával.
A torokcsakra zavarára utalnak az érzelmeink elfojtása miatt fellépő fizikai tünetek is (elszorult torok, dadogás).
Ezért is fontos alsó csakráink egyensúlyát megtartani, hogy érzelmi biztonságunkra alapozva megteremthessük a test és szellem egyensúlyát.
A torokcsakra tudnivalói
Eleme: éter, levegő.
Endokrin mirigye: pajzsmirigy.
Hormonja: thyroxin.
Érzékelése: hallás.
Érzékszerve: Fül.
A hozzátartozó testrészek: nyak, száj, gége, hangszálak, torok, tüdő, légutak.
Munkaszerve: Száj, hangszálak.
Fizikai szerepe: Hangképző és légző szerveink energia ellátása.
Színe: kék.
Polaritása: férfi.
Temperamentuma: tudatos.
Mantrája: ham.
Megerősítése: Hitelesen fejezem ki magamat. Őszintén fejezem ki magamat.
Tanulási feladata: az őszinte kommunikáció valamint az érzés és a gondolkodás összekötése.
Életfeladata: felelősségvállalás a tteteinkért, a kapcsolatteremtés. Itt valósul meg a szó teremtő ereje, hatalma.
Spirituális szerepe: Segít az önkifejezésben.
Szimbolikája: kék kör.
Archetipikus képe: A kommunikáló ember, a szónok, aki meggyőz másokat, az énekes, aki hangjával érzéseket tódít elő. A misztikus is a képhez tartozik, mert a belső lényével tud kommunikálni. A visszafojtott indulatok, érzelem, értelem találkozási helye.
Testi betegsége. A hozzátartozó szervek betegségei, fülzúgás, hallászavar, pajzsmirígy okozta betegségek.
Tarot megfelelője: a Halál, az Ördög, a Mérték.
Kövei: amazonit, türkiz és minden kékkő.
Illóolaja: eukaliptusz, fenyő, zsálya, geránium, levendula, rózsaolaj.
Asztrológiai megfelelője: az Ikrek -Nyilas tengely. .
Bolygója: Jupiter.
A torokcsakra betegségei
A torokcsakra betegsége legtöbbször beszédproblémákban jelentkeznek. Ezeknek eredete általában az elnyomás, olyan impulzusok elnyomása, amelyek kiabálásra, zokogásra vagy dühöngésre vezetnének. Az elnyomott érzelmek elzárják a torokcsakra energiáját. A köhögés, a torokfájdalom és a rekedtség mindig akadályozza a beszédet ezek kialakulásának az oka általában a túl sok vagy helytelen beszéd.
Harmonikus működés: Jól kommunikál, elégedett, könnyen kifejezi magát, független, nyitott, őszinte.
Túlműködik: túlságosan bőbeszédű, üres fecsegés, önelégült, arrogáns, mások manipulálása, hazudozás, minden áron erősnek mutatja magát.
Alulműködik: húzódozik az önkifejezéstől, önbizalom hiány, megbízhatatlan, nézeteiben nem állhatatos, megfelelni vágyás másoknak, félelem, hogy mit gondolnak rólunk, gombócérzés a torokban.
Testi betegség: Kapcsolódó testrészek betegségei, fülzúgás, hallászavar, pajzsmirigy okozta betegségek.
Harmonizáló kép: kék ég látványa
Túlműködik: narancsszín
Alulműködik: türkiz szín
Ha csakránk kiegyensúlyozottan áramoltatja az energiát, akkor elégedettnek érezzük magunkat, képesek vagyunk a jelenben élni, és kommunikációnk megelégedésünkre szolgál.
Ezzel szemben a fölös energia arrogánssá teszi az embert, hajlamosítja, hogy túl sokat beszéljen, rendszerint haszontalanul és fölöslegesen, függőségre hajlamosít, s olyan embert eredményez, aki párkapcsolataiban elnyom, és szexuálisan arrogáns vonásokat mutat.
Ezzel szemben az energiahiány félénké szótlanná, visszahúzódóvá teszi az embert, megbízhatatlan, gyenge, manipulálható személyiség kezd körvonalazódni.
Gyakran megjelennek a beszédhibák, a negatív elvárások, az illető bizalmatlanná válik. Hogy ezeket a szélsőségeket elkerüljük, fontos megtanulnunk saját belső világunk, önvalónk és a külvilág közötti kapcsolatot, hogy akadály nélkül, természetesen áramolhasson ki belőlünk mindaz, amit sugárzunk.
Forrás, részben: tarrdaniel.com