Az ezoterikus tudásra is nagyban alapozó alternatív keleti módszerek kulcsfogalmai közé tartoznak a csakrák.
A csakrák egyfajta erőcentrumok, összefüggésben egymással és nem utolsósorban a testtel – megfelelő működésük feltétele egészségünknek.
Tartalomjegyzék
1. A csakra szó annyit jelent, hogy Kerék
De ez csak arra utal, hogy tapasztalható módon, egy finomenergetikai testben vannak központok, ahol tulajdonképpen ez az energia, ez a fajta erőtér összpontosul, és valamiféle mozgásba kezd.
A csakráink szigorú értelemben nem lokalizálhatók egyetlen egy pontba, és ez nagyon fontos tapasztalás, hanem ezeknek kiterjedése, nagysága van, ami nem esik egybe minden embernél.
2. A csakráknak is különböző mérete van
Ezeket megint nagyon nehéz egyetlen fizikai testre vonatkoztatni, és azt mondani, hogy nekem a muladhara-csakrám az 4 centis, a te muladhara-csakrád viszont másfél méter átmérőjű. Ez inkább azzal kapcsolatos, hogy ezeknek a mérete folyamatosan változik, attól függően, hogy melyik aktivizálódik, melyik kapcsolódik be.
Ezen a rajzon ezek pontosan ugyanakkora méretűek, és nagyon sokféle hagyomány van, amelyek ezek feltérképezésével foglalkozik.
Csatlakozz most a Lélekút Társaság szabad spirituális közösségi oldalához! A Lélekút Társaság küldetése, hogy a tiszta, valódi ezotéria, spiritualitás, okkultizmus és misztika iránt elkötelezett személyek számára lehetővé tegyük a közösségépítést.
3. Nem csak 7 csakra van
Az indiai tradíció többé-kevésbé 7 ilyen központot, 7 kereket, 7 csakrát különböztet meg egymástól. De vannak rendszerek, amelyek sokkal kevesebbel, akár a buddhista tradíció összesen 5 csakrával dolgozik, a még nagyobb, vannak más tradíciók, akik 12, 14, 20, 24 csakrával is számolnak.
Az egész alapvetően attól függ, hogy mind a hét fő csakrát, csak a vízszintes-irányú öt közbülső csakrát, vagy akár az al- és mellékcsakrákat is beleszámoljuk-e.
Az energia-vezetékekkel (nádi) összekötött csakrákról szóló tanítás szerint a hét csakra, ezek helye, szimbóluma és a velük
kapcsolatban álló létformák a következők:
- Szahaszrára-csakra. Helye: a fejtető felett. Szimbóluma: ezerlevelű lótusz. Kapcsolódó
létforma: Brahman világa. - Ádnyá-csakra. Helye: a két szemöldök között. Szimbóluma: kétlevelű lótusz. Kapcsolódó
létforma: az istenségek világa. - Visuddhi-csakra. Helye: a gerincoszlop előtt a nyak magasságában. Szimbóluma: tizenhat
levelű lótusz. Kapcsolódó létforma: a titánok világa. - Anáhata-csakra. Helye: a gerincoszlopon a szív magasságában. Szimbóluma: tizenkét levelű
lótusz. Kapcsolódó létforma: az emberek világa. - Manipúra-csakra. Helye: a gerincoszlop előtt a köldök magasságában. Szimbóluma:
tízlevelű lótusz. Kapcsolódó létforma: az állatvilág. - Szvádhisthána-csakra. Helye: a gerincoszlop alsó vége felett két ujjnyival. Szimbóluma:
hatlevelű lótusz. Kapcsolódó létforma: a nyughatatlan lelkek (préták) világa. - Múládhára-csakra. Helye: a gerincoszlop alsó végénél. Szimbóluma: négylevelű lótusz.
Kapcsolódó létforma: a poklok világa.
+1 A hét csakrát egy függőleges központi nádi az ún. szusumná köti össze
A szusumná mellett, ami megfelel a Világfa törzsének, kanyarog két további fő nádi, nevezetesen az idá és a pingalá amelyek a szusumnát a csakráknál keresztezik. A szubtilis (finomanyagi) testben ezen kívül még több ezer mellék-nádi található.
Csatlakozz most a Lélekút Társaság szabad spirituális közösségi oldalához! A Lélekút Társaság küldetése, hogy a tiszta, valódi ezotéria, spiritualitás, okkultizmus és misztika iránt elkötelezett személyek számára lehetővé tegyük a közösségépítést.
Forrás: részben tarrdaniel.com és Védikus filozófia jegyzet