Skip to content

Luca napján december 13-án tényleg meglátjuk a boszorkányokat?

Luca napja egykor a téli napforduló, Karacsún idejére esett. Fél évezrede már december 13-ra esik, de ettől még több, téli napfordulós népszokás is kapcsolódik hozzá.

Luca széke, Luca-napi búzaültetés, Luca-napi kotyolás és dologtiltás: többek között ezek a népszokások és fogalmak élnek a köztudatban december 13-val kapcsolatban.

Szent Lúcia a menyasszonyok és – már a középkor óta – a szemfájósok védőszentje, néhol még a mai napig is imádkoznak hozzá a szemük gyógyulása érdekében.

Luca napja egykor a téli napforduló, Karacsún napjára esett

Ezek eredete valószínűleg az, hogy a Gergely-naptár 1582-es bevezetése előtt ez a nap volt az év legrövidebb napja: „Szent Lucának híres napja, a napot rövidre szabja”. A korábbi években Luca napjára esett a téli napforduló, vagyis ekkor volt az év legrövidebb nappala, leghosszabb éjszakája.

Luca napján december 13-án tényleg meglátjuk a boszorkányokat?
Luca napján december 13-án tényleg meglátjuk a boszorkányokat?

A néphit úgy tartotta, hogy ezen a napon tilos a lányoknak és asszonyoknak bármilyen munkát is végezniük. Mert amit ezen a napon elkezdenek, azt sosem fogják befejezni – hiszen annyira rövid a nappal, és annyira erős a sötétség.

A cikk a tarsasag.org oldalon folytatódik